تفاوت چاقی ژنوئیدی و آندروئیدی چیست؟

قطعا بارها وبارها نام واژه آندروئید وژنوئید در مقالات درباره چاقی به گوشتان خورده و دوست داشته اید در این باره بیشتر بدانید.نحوه توزیع چربی ها در بدن هم نشان دهنده عادات و عواملی استکه باعث ایجاد آن شده و هم نشان دهنده بیماری هایست که در آینده نه چندان دور گریبان شما را خواهند گرفت

از این رو شناخت آن بسیار مهم و ضروری میباشد

تفاوت چاقی ژنوئیدی و آندروئیدی

تفاوت چاقی ژنوئیدی و آندروئیدی چیست؟

هر گونه چاقی عموما یک خطر است، اما نحوه‌ی توزیع چربی در بدن می‌تواند درباره‌ی خطرات خاص سلامتی شما چیزهایی بیش‌تری بگوید. الگوی توزیع چربی “آندروئید” به این علت این نام را گرفته‌است که در مردان بیش‌تر از زنان مشاهده می‌شود (در یونان باستان ‘آندر’ به معنی مرد و ‘ئید’ پسوند شباهت است، م.). شاید شنیده‌باشید که این نوع بدن با عنوان بدن سیبی توصیف می‌شود، حالتی که دور کمر بیش‌تر از دور باسن است.

چاقی ژنوئید بیش‌تر در زنان شایع است. این چیزی است که بسیاری از آدم‌ها آن را بدن گلابی شکل می‌نامند. در این الگوی توزیع چربی، دور باسن بیش‌تر از دور کمر است. البته کمی اختلاف بین دور کمر و دور باسن طبیعی است؛ بزرگی نسبت این دو مهم است. برای محاسبه‌ی الگوی توزیع چربی در بدن‌تان، دور کمرتان را به دور باسن تقسیم کنید. نسبت کم‌تر از ۰.۷۵ نشان‌دهنده‌ی الگوی ژنوئید است، در حالی که عدد ۰.۸۵ یا بالاتر از آن نشان‌دهنده‌ی الگوی آندروئید است.

نسبت بالای ۱ برای مردان و بالای ۰.۸ برای زنان نشان‌دهنده‌ی خطر بسیار زیاد فشار خون بالا، دیابت نوع ۲، بیماری قلبی، نقرس، و سکته است. حتی کمی چاقی در دسته‌ی آندروئید خطر زیادی به همراه دارد.

اساسا، هر چه درباره‌ی الگوی توزیع چربی بیش‌تر بدانید، آسان‌تر می‌توانید برنامه‌ی ورزش‌تان را برای کاهش وزن اصلاح کنید. البته، مهم است که با یک پزشک صحبت کنید تا مطمئن شوید علت‌چاقی به هم خوردن توازن هورمونی یا عوامل ژنتیکی دیگر نیست.

در چربی مدل سیب علاوه بر رژیم غذایی غلط ژنتیک هم تاثیر گذار است،بنابرای توصیه میکنیم با مشاوره پزشک شروع به رژیمی برنامه ریزی شده با فیبر فراوان و مواد مغذی معدنی نمایید و هم زمان ورزشهای هوازی و دمنوشهای سلامتی را در دستور کار قرار دهید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *